Gary Brooker / Procol Harum

gary_dsc_0073

Gary Brooker (sündinud 29. mail 1945) on inglise laulja, laulukirjutaja, pianist ja ansambli Procol Harum asutaja ja laulja. Gary Brooker ja rockmuusika on lahutamatud juba 50-ndate lõpust saati, kui tema juhitud rütm&bluus bänd “The Paramounts ” esimest korda avalikkuse ette astus . 1964 . aastal õnnestus bändil oma versiooniga “The Coasters i” hitist “Poison Ivy” Inglise müügitabelite esimese neljakümne hulka jõuda.

Mõned aastad hiljem kohtus Brooker Keith Reidiga. Sellest ajast saadik on duol olnud bänd nimega “Procol Harum”. 1967. aasta algul kirjutasid sõbrad Bachi loomingust inspireerituna laulu “A Whiter Shade of Pale”. Brookeri soulilaulja häälega lauldud lugu tõusis samal sügisel Inglise edetabelis esimeseks ja Ameerikas viiendaks. Kuue nädalaga müüdi üle 600 000 plaadi. Eduga kaasnenud pingele aga ei pidanud noored vastu ja bänd lagunes.

Brooker ja Reid jätkasid uue koosseisuga. Järgnesid hitid: “Homburg”, “A Salty Dog”, “Conquistador” ja”Pandora’s Box” mis tõusid üle maailma edetabelitesse ning kuuluvad täna raudselt rockiklassikasse.

Kokku ilmus bändilt kümmekond kauamängivat, neist viimane “Something Magic” 1977. aastal, peale mida bänd läks laiali. Brooker aga alustas iseseisvat karjääri.

1991. aastal kutsus Brooker stuudiosse vanad sõbrad Keith Reidi, bändi algkoosseisu klahvpillimängija Mattherv Fisheri ja kitarrist Robin Troweri ning “Procol Harumi” alt anti välja album “The Prodigal Stranger”.
Gary Brooker jätkab live esinemistega kõikjal maailmas nii soolo esinemistega, mida saadab sümfooniaorkester kui ka “Procol Harumiga”. 14. juunil 2003 nimetati ta Briti kuninganna sünnipäeva puhul Order of British Empire liikmeks, tunnustades tema tegutsemist heategevuses.

A Whiter Shade of Pale: https://www.youtube.com/watch?v=St6jyEFe5WM